2008-09 Men's Track Roster

Name Year Event Hometown/Last School
Tyler Adams JR Throws Middletown, R.I./Rogers
Brian Alexander JR Hurdles North Kingstown, R.I./North Kingston
Kevin Alexander FR Hurdles North Kingstown, R.I./North Kingstown High
Ryan Best JR Hurdles Mattapoisett, Mass./Old Rochester Regional
Gregory Borrelli JR Throws Hamden, Conn./Hamden
John Carstensen SR Pole Vault Staten Island, N.Y./Monsignor Farrell
Anthony Chierici FR Sprints Towaco, N.J./Montville Township
Cameron Cormier SO Sprints Bangor, Maine/Bangor
Matthew Cunningham SR Mid-Distance King of Prussia, P.A./Upper Merion
Sean Curry SO Hurdles Tinton Falls, N.J./Red Bank Catholic
Robert Damon JR Sprints Piscataway, N.J./Piscataway
Gregory Dean FR Jumps Brockton, Mass./Brockton High School
Gary Dodakian JR Mid-Distance Shrewsbury, Mass./Shrewsbury
Michael Elliott JR Jumps Lisbon, Conn./Norwich Free Academy
Justin Ellison FR Mid-Distance West Islip, N.Y./West Islip
Nicholas Guscott FR Sprints Baldwin, N.Y./Baldwin
Dan Hawkins JR Mid-Distance Cranston, R.I./Cranston East
Kevin Healey FR Distance Moorestown, N.J./Mooresetown
Kurt Henning JR Mid-Distance Dresher, Pa./Upper Dublin
Jeremy Hogler FR Mid-Distance North Scituate, R.I./Ponaganset
Ryan Karwiel SR XC Melrose, N.Y./Hoosic Valley Central
Jacob Keeling SO Throws Chepachet, R.I./Ponaganset
David Kennedy SO Sprints Essex Junction, Vt./Lamoille
Shunzaburo Kida SO Pole Vault Essex Junction, Vt./Essex
Sam Killen SO Sprints Cranston, R.I./Cranston East
Steve Lally SO Jumps Lincoln, R.I./Lincoln
Shawn Leonard SR Jumps Stoughton, Mass./Stoughton
Michael Lynch FR Mid-Distance Portsmouth, R.I./Portsmouth
Jeffery Martins SR Sprints Providence, R.I./Hope
Chris Miczek SO Multi-event Leicester, Mass./Leicester
Tyler Morgan FR Throws Whitman, Mass./Whitman-Hansan Regional
Justin Nicoll FR Throws Central Falls, R.I./East Providence
Gafar Odafuye FR Jumps North Providence, R.I./North Providence
Vincent Paladino SO Mid-Distance West Islip, N.Y./West Islip
Derek Peterson JR Throws Northwood, N.H./Coe Brown Academy
Michael Pezzullo FR Distance East Greenwich, R.I./East Greenwich
Mitchell Philogene JR Throws Johnson, R.I./LaSalle
Ethan Pino FR Throws Johnston, R.I./Bishop Henedricken
Patrick Porteus FR Mid-Distance Somers, N.Y./Somers
Alex Reid SR Hurdles Middletown, N.Y./Middletown
Andrew Reigstad FR Jumps Greenville, R.I./Smithfield
Ryan Rettinger GS Throws Albuquerque, N.M./LaCueva
Manuel Richards SO Sprints Fair Haven, Vt./Fair Haven
Nathan Ruchames JR XC Binghamton, N.Y./Binghamton
Nick Sanborn SO Mid-Distance Nashua, N.H./Nashua South
Andrew Shea SO Sprints Westborough, Mass./Westborough
Dan Shears SO Hurdles Warren, R.I./Mt. Hope
Joseph Sliwoski FR Multi-event Leicester, Mass./Leicester
Cory Thalheimer FR Throws Hopkinton, Mass./Hopkinton
James Whalen JR Jumps Reading, Pa./Wilson
Nathan Wigton FR Mid-Distance Jamestown, R.I./North Kingstown

Coaches

John Copeland - Head Coach
Rob Whitten - Assistant Coach
Kyle Poland - Assistant Coach