2005-06 Men's Track Roster

Name Cl. Hometown (High School)
Christopher Adams Jr. Selden, N.Y. (St. Anthony's)
Ashhad Agyapong Jr. Trenton, N.J. (Trenton Central)
Thomas Ahrens Fr. East Greenwich, R.I. (East Greenwich)
Thomas Barek So. Portsmouth, R.I. (Portsmouth)
David Bell Jr. Boston, Mass. (Newton North)
Michael Bernardo So. South Attleboro, Mass. (Bishop Feehan)
Vladine Biosse Sr. Providence, R.I. (Hope)
Michael Bland Fr. Long Branch, N.J. (Long Branch)
Leandro Bonvehi Sr. Providence, R.I. (Classical)
LaeJon Brooks Jr. West Orange, N.J. (West Orange)
Keith Brown Gr. Jacksonville, Fl. (Edward H. White)
John Carstensen Fr. Staten Island, N.Y. (Monsignor-Farrell)
Matthew Chiesa Fr. West Milford, N.J. (West Milford)
Dennis Crump Fr. West Caldwell, N.J. (James Caldwell)
Matthew Cunningham Fr. King of Prussia, Pa. (Upper Merion)
John Cuoco So. Wilmington, Mass. (Austin Prep)
Anthony DeRobertis Fr. Tappan, N.J. (Tappan Zee)
Matthew DiMola Jr. Stoney Point, N.Y. (Suffern)
Mason Folcarelli So. Newport, R.I. (Rogers)
Matthew Gallagher So. Keene, N.H. (Keene)
Yudehwheh Gbaa So. Providence, R.I. (Hope)
Derek Griest Jr. Bellingham, Mass. (Bellingham)
Jared Griffin Fr. Braintree, Mass. (Braintree)
Eric Groce Sr. Rutland, Vt. (Rutland)
David Holgate So. Cumberland, R.I. (Cumberland)
Kevin Hopper So. Warwick, R.I. (Warwick Veterans)
Robert Johnson Sr. Rumford, R.I. (St. Raphael's Academy)
Adam Karwiel Fr. Melrose, N.Y. (Housic Valley Central)
Ryan Karwiel Fr. Melrose, N.Y. (Housic Valley Central)
Michael Kazmierczak Fr. Plainview, N.Y. (Holy Trinity)
Jaymeson Kumm Fr. Plymouth, Mass (Plymouth North)
Brendan Lamboy So. Warwick, R.I. (Warwick Veterans)
Henry Lau Fr. Cranston, R.I. (Toll Gate)
Shawn Leonard Fr. Stoughton, Mass (Stoughton)
Evan Lima Gr. Warwick, R.I. (Pilgrim)
Stephen Mateka So. Sewell, N.J. (St. Augustine Prep)
Kimly May Fr. Spring Valley, N.Y. (Ramapo Senior)
Ryan McCarthy So. Worcester, Mass. (St. John's)
Ryan Moore So. Ledyard, Conn. (Ledyard)
Nicholas Morrow Fr. Portsmouth, R.I. (Portsmouth)
Andrew Poland Sr. North Scituate, R.I. (Ponaganset)
Kyle Poland Sr. North Scituate, R.I. (Ponaganset)
Stephen Salisbury Jr. Ramsey, N.J. (Ramsey)
Dennis Sheppard Jr. East Bridgewater, Mass. (East Bridgewater)
Alex Sico Fr. Middle Island, N.Y. (Longwood Senior)
Thomas Stepan Jr. Nashua, N.H. (Nashua)
Sean Strizzi So. Latham, N.Y. (Shaker)
Michael Trappen Fr. Mount Sinai (Mount Sinai)
Kevin Wexler Fr. Barrington, R.I. (Barrington)
Adam Zucconi Sr. Marlton, N.J. (Holy Cross)

 

Head Coach: John Copeland
Assistant Coach: Derek Yush
Athletic Trainer: Mitzi Dusin