Rhode Island Places 95 Student-Athletes on Atlantic 10's Fall Semester Commissioner's Honor Roll

NEWPORT NEWS, Va. - A total of 95 Rhode Island student-athletes have been named to the Atlantic 10 Commissioner's Honor Roll for the fall 2014 semester, announced by the league office. In order to be recognized, each student-athlete must have a semester grade point average of 3.5 or better.

Overall, 1,476 student-athletes from the 14 Atlantic 10 member schools were recognized. Listed below are Rhode Island's honorees.

BASEBALL (5)
Tim Caputo - Kinesiology
Nick DeRegis - Communication Studies
Derek Gardella - Kinesiology
Sam Johnson - Mechanical Engineering
Blaise Whitman - Kinesiology

MEN'S BASKETBALL (2)
Gilvydas Biruta - Public Relations/Writing & Rhetoric
Eric Youncofski - Public Relations

WOMEN'S BASKETBALL (3)
Tayra Melendez - Human Development & Family Studies
Megan Straumann - Human Development & Family Studies
Samantha Tabakman - Human Development & Family Studies

ROWING (14)
Carly Amurao - Communicative Disorders
Alissa Margraf - Pharmacy
Allison Zolnowsky - Biology/Marine Affairs
Jess Bergen - History/Elementary Education
Kate Capistran - Spanish/Elementary Education
Kelli Hingerton - Kinesiology
Dana Holland - Criminal Justice
Sofie Labeko - Public Relations
Abbey Miklitsch - Criminal Justice
Hannah Milam - Kinesiology
Lucy Moyes - Business
Elizabeth Paolucci - Pharmacy
Danielle Wolf - Chinese/Marketing
Skylar Wright - Psychology/Elementary Education

MEN'S SOCCER (7)
Adam Camillo - Mechanical Engineering
Mike Casey - Finance
Carlo Davids - Undecided
Falko Friedrichs - Business Administration
Nils Leifhelm - Global Business
Oscar Soons - Economics/Mathematics
Ryan Oakley - Kinesiology

WOMEN'S SOCCER (11)
Ellie Bailes - Kinesiology
Nicole Brennan - Geology
Kirsten Fagan - Marine Biology
Sam Leyh - Dietetics
Reilly Lindsey - Kinesiology
Jennifer Mencos - Accounting
Amanda Nardella - Kinesiology
Danielle St-Pierre - Kinesiology
Ari Stanton - Kinesiology
Sarah Warjas - Accounting
Samantha Alves - Undecided

SOFTBALL (8)
Megan Congro - Human Development & Family Studies
Danielle Gariglio - Journalism
Jenna Newborn - Psychology/Elementary Education
Deanna Wolf - Economics
Taylor Archer - Journalism
Andrea Chiaradio - Economics/Finance
Olivia Hendricks - Spanish/Elementary Education
Madison Housel - Film Studies

SWIMMING & DIVING (13)
Jessica Andruzzi - Global Business/Chinese
Lexi Brow - Kinesiology
Celeste Carey - Biological Studies
Lauren Folkert - Ocean Engineering
Sarah Keshishian - Spanish/Chemical Engineering
Rebecca Kosakowski - Criminal Justice/Psychology
Kenna Melkonian - Marketing
Rachel Revolinski - Marine Biology
Angela Stahl - Marine Biology
Shelby Stang - Kinesiology
Emily Thomesen - Biological Studies/Pharmaceutical Sciences
Julie Coleman - Dietetics
MacKenzie Gendron - Marine Biology

TENNIS (4)
Taylor Holden - Accounting
Kathleen Uy - Biology/Kinesiology
Nithila Asokaraj - Nursing 
Anna Peacock - Kinesiology

MEN'S CROSS COUNTRY/TRACK & FIELD (11)
Jacob Eschner - Mathematics
Jared Gray - Accounting
Ondrej Honka - Supply Chain Management
Alexander McGrainer - Communication Studies/Marketing
Darrik Muroski - Mechanical Engineering
Kyle St. Jean - Economics/Health Studies
Adam Thies - Civil Engineering
Joe Zanfagna - Biological Studies
DeAngelo Berry - Public Relations
Michael Cook - Kinesiology
Jack Kahrs - French/Computer Engineering

WOMEN'S CROSS COUNTRY/TRACK & FIELD (12)
Alyssa Brehler - Communicative Disorders
Jacqueline Burr - Business
Jennifer Czerapowicz - Kinesiology
Jessica Eason - Interdisciplinary Neurosciences
Lindsey Folsom - Nursing 
Hannah Madison - Ocean Engineering
Ashleigh Marks - Accounting
Ashley McMillian - Nursing 
Micaela McPadden - Public Relations
Nichole Sarkis - Public Relations/Writing & Rhetoric
Amber Sekoll - Biological Studies
Michaela Smith - Dietetics

VOLLEYBALL (5)
Caroline Casey - Kinesiology
Cate Seman - Global Business
Kelly Rosenberg - Communication Studies/Gender & Women's Studies
Layne Self - Nursing 
Catie Steffen - Accounting