2015 Atlantic 10 Indoor Track Championships - FINAL RESULTS


Official Championship Site | Schedule of Events | Live Results | Ticket Information | Directions to Mackal Field House | Atlantic 10 Mobile App | Championship Shop


Check back later for a full recap of URI's performances at the
2015 Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships!

For full conference-wide updates, please visit atlantic10.com or follow the A-10 on twitter (@atlantic10).

To view post-event interviews with each & every event winner, please visit the Atlantic 10's YouTube Channel.


FINAL TEAM RESULTS


3:12 p.m. 

Women's 4x400m Relay - Finals
Rhode Island - Pemberton, Nova, Burke, Claudio - 3:49.93 - 2nd

 


3:03 p.m. - Team Standings through 39 events

 



2:57 p.m. 

Men's 4x400m Relay - Finals
Rhode Island - Felton, Burley, Gray, Montague - 3:20.39 - 3rd


2:37 p.m. - Team Standings through 38 events


2:30 p.m.

Men's 4x800m Relay - Finals
Rhode Island - DiGangi, Lochard, McGrainer, Campo - 7:42.98 - 3rd

Women's Triple Jump - Finals
Kim Ezeama - 11.05m - 10th 

Men's Heptathlon - 1000m
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place 
Ondrej Honka - 2:39.64 - 5271 points - 1st place
Mike DiMambro - 2:59.23 - 5141 points - 2nd place
Jacob Moran - 3:21.72 - 4542 points - 6th place


2:21 p.m. - Team Standings through 36 events

 


 2:15 p.m.

Women's 3000m Run - Finals
Lauren Columbare - 10:14.74 - 16th
Jacqueline Burr - 10:22.85 - 19th


2:00 p.m.

Men's Heptathlon - Pole Vault
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place 
Ondrej Honka - 4.91m - 4394 points - 2nd place
Mike DiMambro - 4.21m - 4469 points - 1st place
Jacob Moran - 4.01m - 4075 points - 3rd place

Men's Shot Put - Finals
Sam Snyder - 16.61m - 4th
Mahlik Handley - 12.49m - 11th 


1:23 p.m. - Team Standings through 31 events



1:20 p.m.

Men's 200m Dash - Finals
Nigel Hill - 22.07s - 3rd
Jalen Young - 22.33s - 4th 

1:05 p.m.

Men's 1000m Run - Finals
Alexander McGrainer - 2:30.46 - 3rd 


12:48 p.m. 

Men's 800m Run - Finals
Zach Campo - 1:55.29 - 3rd
John DiGangi - 1:55.58 - 4th


 12:47 p.m. - Team Standings through 26 events

 


12:39 p.m.

Women's 500m Run - Finals
Lauren Burke - 1:14.33 - 3rd


12:28 p.m.

Men's 500m Run - Finals
Marlon Montague - 1:04.26 - 2nd
Andrew Salkovits - 1:05.28 - 3rd
Jared Gray - 1:05.66 - 6th


12:26 p.m.

Women's 400m Run - Finals
Mariah Claudio - 56.51s - 4th


12:15 p.m.

Men's 400m - Finals
Kebba Nasso - 48.68s - 2nd
Jalen Young - 49.11s - 4th
Jaleel Felton - 50.81s - 8th

Women's 60m Dash - Finals
Brianna Robitaille - 7.86s - 7th
Shellyann Lindo - 9.72s - 8th

Men's 60m Dash - Finals
DeAngelo Berry - 6.97s - 1st - Atlantic 10 Champion
Tyler Oliveira - 7.08s - 5th
Nigel Hill - 7.20s - 7th 


12:00 p.m.

Women's Shot Put - Finals
Michaela Smith - 13.18m - 4th
Jessica Eason - 13.13m - 5th
Katja Neves - 12.54m - 8th 

Women's 1 Mile Run - Finals
Courtney Hawkins - 5:10.99 - 11th 

Men's 1 Mile Run - Finals
James Bloom - 4:17.66 - 6th 


11:21 a.m. - Team Standings through 16 events



11:17 a.m.

Women's 60m Hurdles - Finals
Emily Renna - 8.76s - 4th 


11:15 a.m.

Men's Triple Jump - Finals
Ryan Rei - 14.25m - 3rd
Nigel Riley - 14.05m - 4th
Ben Ezike - 13.45m - 6th


11:12 a.m.

Men's 60m Hurdles - Finals
John Pangborn - 8.69s - 7th
John Stallworth - 9.28s - 8th


11:10 a.m.

Men's Heptathlon - 60m Hurdles
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Mike DiMambro - 8.35s - 3793 - 1st 
Ondrej Honka - 8.55s - 3511 - 4th
Jacob Moran - 9.40s - 3455 - 5th 


10:49 a.m. - Team Standings through 13 events

 


Day Two

10:45 a.m.

Women's High Jump - Finals
Janel Conley - 1.65m - 3rd


10:20 a.m.

Men's High Jump - Finals
Jack Kahrs - 1.99m - 2nd
Jacob Reilly - 1.94m - 3rd 
Ryan Rei - 1.94m - 4th 


Day One

6:50 p.m. - Team Standings through Day One's events

 


6:43 p.m. 

Men's 200m - Prelims
Kebba Nasso - 22.12s - 1st in Heat 1- Qualifies for finals tomorrow
Jalen Young - 22.45s - 3rd in Heat 1- Qualifies for finals tomorrow
Nigel Hill - 22.29s - 2nd in Heat 4 - Qualifies for finals tomorrow

Women's Distance Medley - Finals
Rhode Island - 12:15.97 - 8th

Men's Distance Medley - Finals
Rhode Island - 10:26.11 - 8th


6:28 p.m. - Team Standings through nine events



6:05 p.m.

Women's 200m - Prelims
Brianna Robataille - 25.68s - 2nd in Heat 2
Keilan Nova - 25.83s - 2nd in Heat 3 


5:40 p.m.

Women's 5000m - Finals
Paige Ethier - 20:13.47 - 11th in Heat 1 


5:31 p.m. - Team Standings through seven events


5:20 p.m.

Women's Weight Throw - Finals
Aysha Moreino - 15.37m - 3rd
Grace Janes - 14.71m - 9th
Manuela Vadis - 13.96m - 11th 

Women's Long Jump - Finals
Kim Ezeama - 5.13m - 16th 


5:00 p.m.

Men's Pole Vault - Finals
Ondrej Honka - 4.80m - 1st - Atlantic 10 Champion
William Thibault - 4.65m - 3rd
John Pangborn - 4.35m - 7th 


4:35 p.m.

Men's 500m - Prelims
Marlon Montague - 1:04.80 - 1st in Heat 2/Overall - Qualifies for finals tomorrow
Andrew Sakovits - 1:05.73 - 3rd in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow
Jared Gray - 1:05.98 - 2nd in Heat 2 - Qualifies for finals tomorrow 


4:25 p.m.

Men's 400m - Prelims
Kebba Nasso - 49.06s - 1st in Heat 2/Overall - Qualifies for finals tomorrow
Jalen Young - 49.34s - 1st in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow
Jaleel Felton - 49.37s - 2nd in Heat 2 - Qualifies for finals tomorrow

Women's 500m - Prelims
Lauren Burke - 1:16.55 - 2nd in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow 


4:00 p.m.

Men's Long Jump - Finals
Casey Burley - 7.13m - 1st - Atlantic 10 Champion
Ben Ezike - 6.58m - 7th
Nigel Riley - 6.36m - 12th 

Women's 400m - Prelims
Mariah Claudio - 56.76 - 2nd in Heat 4 - Qualifies for finals tomorrow
Dyshelle Pemberton - 58.25s - 3rd in Heat 2
Keilan Nova - 58.85s - 4th in Heat 2 


3:45 p.m.

Men's 800m - Prelims
Zach Campo - 1:55.80 - 1st in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow
John DiGangi - 1:57.79 - 3rd in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow 

Women's 1000m - Prelims
Nicolette Pelrine - 3:02.84 - 7th in Heat 1 

Men's 1000m - Prelims 
Alexander McGrainer - 2:31.22 - 2nd in Heat 1 - Qualifies for finals tomorrow
Kevin Lochard - 2:33.35 - 8th in Heat 2


3:34 p.m.

Women's Pole Vault - Finals
Karleigh Manfredi - 3.70m - 2nd
Amber Sekoll - 3.45m - 4th
Lindsey Folsom - 3.30m - 10th 

Men's Weight Throw - Finals
Mahlik Handley - 16.82m - 2nd
Brandon Amo - 15.71m - 5th
Thomas Vadis - 15.01m - 7th  


3:15 p.m.

Women's 800m Run - Prelims
Nichole Sarkis - 2:20.60 - 6th in Heat 3 


2:56 p.m.

Men's 60m Dash - Prelims
DeAngelo Berry - 6.87s - 1st in Heat 2/Overall - Qualified for finals tomorrow
Nigel Hill - 7.00s - 1st in Heat 1 - Qualified for finals tomorrow
Tyler Oliveira - 7.03s - 3rd in Heat 1 - Qualified for finals tomorrow 


2:45 p.m.

Women's 60m Dash - Prelims
Shellyann Lindo - 7.74s - 3rd in Heat 1 - Qualified for finals tomorrow
Brianna Robataille - 7.76s - 3rd in Heat 3 - Qualified for finals tomorrow
Chaslynn Saucier - 7.87s - 4th in Heat 1 


2:20 p.m.

Men's 60m Hurdles - Prelims
John Stallworth - 8.44s - 4th in Heat 2 - Qualified for finals tomorrow
John Pangborn - 8.63s - 5th in Heat 2 - Qualified for finals tomorrow 
Mike DiMambro - 8.72s - 5th in Heat 1 


2:10 p.m.

Women's 60m Hurdles - Prelims
Emily Renna - 8.82s - 3rd in Heat 2 - Qualified for finals tomorrow
Karen Lobaton - 9.08s - 6th in Heat 1 
Ashleigh Marks - 9.13s - 6th in Heat 2  


1:36 p.m.

Women's Pentathlon - Women's 800m Run
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Michelle Savoie - 2:22.05 - 3170 points - 5th place
Hannah Madison - 2:29.71 - 3108 points - 6th place
Janel Conley - 2:32.84 - 3598 points - 2nd place 


1:02 p.m.

Women's Pentathlon - Long Jump
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Janel Conley - 5.40m - 2940 points - 1st place
Michelle Savoie - 5.17m - 2374 points - 7th place
Hannah Madison - 5.02m - 2411 points - 6th place 


12:31 p.m.

Men's Heptathlon - High Jump
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Mike DiMambro - 1.89m - 2897 points - 1st place
Jacob Moran - 1.83m - 2795 points - 2nd place
Ondrej Honka - 1.80m - 2712 points - 5th place 

Women's Pentathlon - Women's Shot Put
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Janel Conley - 10.39m - 2269 points - 1st place
Hannah Madison - 8.96m - 1846 points - 6th place
Michelle Savoie - 8.86m - 1768 points - 8th place 


 


11:18 a.m.

Women's Pentathlon - High Jump
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Janel Conley - 1.64m - 1714 points - 1st place
Hannah Madison - 1.52m - 1384 points - 7th place
Michelle Savoie - 1.43m - 1313 points - 8th place


11:00 a.m.

Men's Heptathlon - Shot Put
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Jacob Moran - 12.99m - 2142 points - 2nd place
Ondrej Honka - 11.18m (Personal Record) - 2036 points - 4th place
Mike DiMambro - 11.16m - 2191 points - 1st place 


10:00 a.m. 

Men's Heptathlon - Long Jump
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Mike DiMambro - 6.82m - 1636 points - 1st place
Jacon Moran - 6.70m (Personal Record) - 1475 points - 3rd place
Ondrej Honka - 6.41m - 1479 points - 2nd place


9:30 a.m.

Men's Heptathlon - 60m Dash
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Mike DiMambro - 7.05s - 865 points - 1st place
Ondrej Honka - 7.23s - 802 points - 2nd place
Jacob Moran - 7.44s - 732 points - 4th place

Women's Pentathlon - 60m Hurdles
Competitor - Event Score - Total Points - Overall Place
Janel Conley - 8.90s - 931 points - 1st place
Michelle Savoie - 9.70s - 769 points - 6th place
Hannah Madison - 9.85s - 740 points - 9th place