#SAOTW: Davidson, Second V8+ Rowers Named BankNewport Student-Athletes of the Week

The University of Rhode Island Department of Athletics has partnered with BankNewport to recognize select Student-Athletes of the Week throughout the 2013-14 academic year. Each Monday, the best male and female performers from the previous week will be featured on GoRhody.com.


Anthony Davidson - Men's Track & Field
Weston, Pa./Wilson Area

  • Placed first in the 100-meter dash (11.24) and first in the 200-meter dash (22.21) over the weekend at the UConn Invitational.
  • Took first place in both of these events for the first time this season.
  • During the indoor season, won the 500-meters at both the Atlantic 10 and New England Championships. 
  • Also was part of the winning 4x400 relay team at New Englands (indoor).

 

 

 


Second V8+ Boat - Baseball
Hannah Milam, Quinn Snyder, Eva Baker, Mary Estrada Madden, Michelle Forte,
Dana Holland, Emily Engott, Siobhan Nortan and Alissa Margraf

  • At this weekend's Resolute Cup Regatta, its Second Varsity 8+ boat dominated the race against Boston College and Massachusetts, winning by 6.12 seconds.
  • Rhode Island took a multi-seat lead just seconds into the race and finished bow-to-stern over Boston College at the finish line.
  • The boat's time of 7:28.13 was the third fastest of the day, beating the time of Boston College's Varsity 8+ boat by .56 seconds.

 

 


Previous BankNewport Student-Athletes of the Week

  • March 24 - Sam Bedore (softball), Lou Distasio (baseball)
  • March 17 - Taylor Archer (softball), Steve Moyers (baseball)
  • March 10 - T.J. Buchanan (men's basketball), Alexa Pelletier (women's track & field)
  • March 3 - Xavier Munford (men's basketball), Emily Renna (women's track & field)
  • Feb. 24 - Chaya Zabludoff (swimming), Men's Indoor Track & Field Team
  • Feb. 17 - Tim Caputo (baseball), Caroline Casey (volleyball)
  • Feb. 10 - E.C. Matthews (men's basketball), Alexa Pelletier (women's track & field)
  • Feb. 3 - William James (men's track & field), Genevieve Rybicki (women's track & field)
  • Dec. 9 - Xavier Munford (men's basketball), Chaya Zabludoff (swimming & diving)
  • Dec. 2 - Gilvydas Biruta (men's basketball), Kerry Wallack (women's basketball) 
  • Nov. 25 - Xavier Munford (men's basketball), Chaya Zabludoff (swimming) 
  • Nov. 18 - Tayra Melendez (women's basketball), Josh Moody (football)
  • Nov. 11 - Ifeanyi Onyekaba (men's basketball), Lena Vedder (volleyball)
  • Nov. 4 - Paige Ethier (women's cross country), Andy Hess (men's soccer)
  • Oct. 28 - Galina Chernykh (tennis), Joseph Leavitt (golf)
  • Oct. 21 - Samantha Leyh (women's soccer), Dylan Smith (football)
  • Oct. 14 - Galina Chernykh (tennis), Nick Fairweather (golf)
  • Oct. 7 - Callan Kinnan (volleyball), Wesley Matthews (men's soccer)